FőoldalPillangósok

Pillangósok

« Vissza a főoldalra
2019. május 17.

Szemmel látható tapasztalatok és eredmények szójában az Activstart Hüvelyesek & MC Mineral-kezelés együttes hatására

Az Activstart technológia a termésnövelés mellet a gyökérgümők számának és életképességének a javítására is hatással volt.
 


Az ACTIVSTART Technológia szójára gyakorolt hatásáról kísérleti és jól ellenőrzött körülmények között szerettünk volna meggyőződni. Ezért Héderváron a Lajtamag Kft Kutató és Fejlesztő Központjában 3 hektáros területen állítottunk be vizsgálatot, ahol a kezelt és a kontroll parcellák területe egyarán 1-1 ha volt. A kísérleti parcellák mind növényvédelemben mind pedig tápanyag-utánpótlásban ugyanazt a kezelést kapták, mint a kontroll parcella, kivéve a vizsgált technológiát, ahol az ACTIVSTART készítményből 2,5 l/ha, az MC Mineral készítményből pedig 1,0 l/ha került kijuttatásra 2X-i („A”), és 3X-i („B”) alkalommal.
 
    Az állomány vetésére 2017.05.10-én került sor. A vetést követően, a kevés csapadék miatt, kelesztő öntözésre volt szükség (30 mm). Az indulási körülményei nem kedveztek a szójának.
 
Az első kezelésre 2017.06.01-én a posztemergens gyomirtással egy menetben került sor.
 
Az adatok méréséhez az állomás munkatársai területenként 10-10 növényt vizsgáltak meg, majd a kapott eredményeket átlagolták.
 
 
A kezeléseket követően több felvételezést végeztek a vegetáció során.
Az első felvételezésre 2017.06.22-én került sor, az alábbi paraméterek megmérével:
  

  • Magasság (cm)
  • Nódusszám (db)
  • SPAD-érték

 

 

Pillangósok


1.ábra - Az első kezelést követő eredmények a szójában.
 
Az eredményekből (1.ábra) jól látható, hogy az 1X-i kezelés hatására szignifikáns eltérés nem tapasztalható a növények magasságában, nódusszámban és a SPAD-értékben.
 
A második kezelésre 2017.06.23-án, a virágzás kezdetén került sor. Az ACTIVSTART és az MC  MINERAL dózisa megegyezett az első kezeléskor használt dózissal.
 
A második felvételezésre 2017.07.12-én végezték el, a fentiekkel megegyező paramétereket vizsgálva.




 


2.ábra – A 2. kezelést követően mért eredmények
 
 
   A kapott eredményekből látszik (2.ábra), hogy a 2X kezelt állományban a növények magassága 8%-al nagyobb volt a kezeletlen kontrollal parcellával szemben. Ugyanakkor nódusszámban és SPAD-értékben nem volt különbség a 2X kezelt és a kontroll  állományokban.
 
A harmadik permetezést  2017.07.24-én a szója teljes virágzásában végezték el.
A mérések elvégzésére, 2017.07.31-én került sor. A korábban is vizsgált szempontok mellett (lásd fenn) a hüvelyek számának alakulására is kíváncsiak voltunk.
 
Ugyan a hazai termesztési technológiákba a 3. kezelés már nem illeszthető be nagyobb taposási károk elviselése nélkül, mégis arra voltunk kíváncsiak, hogy vajon az élettani hatásokban és a termésben ad-e többet a 3. kezelés a 2X-i kezeléshez viszonyítottan. Az is érdekelt minket, hogy gümőszámban és azok súlyában van-e különbség.



 


3.ábra – a harmadik kezelést követően mért eredmények
 
 
 
 
A felvételezés eredménye (3.ábra) azt mutatta, hogy a 3. kezelésnek érdemi hatása a vizsgált paraméterekre egyedül a hüvelyszámban volt, ahol 50%-al többet számoltunk a 3X-i kezelésben részesült táblán, szemben a 2X kezelésben részesült táblán mért adatokkal. A 2X kezelt táblán a hüvelyszám 68%-al volt magasabb a kezeletlen táblához viszonyítottan.
 
Betakarítás előtti vizsgálatot 2017.08.25-én teljes érésben végeztük el. A korábbi szempontokat tovább bővítettük a magok számának (db) és az elágazások számának (db) vizsgálatával.



 



Az adatokból az látszik, hogy az ACTIVSTART 2X kezelés  területén  a gümők számában, tömegében és SPAD értékében van jelentősebb eltérés  a kezeletlen kontrollhoz és a 3X kezeléshez képest, míg a többi értékhez viszonyítottan közel azonos mért adatokat kaptunk.
Elágazások száma 0 volt.
 
A területek betakarítására 2017.09.27-én került sor, mely során az alábbi adatok kerültek megmérésre: 

  • Termés (t/ha)
  • Nedvesség (%)
  • Fehérje tartalom (%)
  • Olajtartalom (%)




 

Pillangósok


5.ábra – Betakarított termés átlaga (t/ha) és annak minőségi mutatói
 
 
Az 5.ábra adatok megállapíthatjuk, hogy az Activstart Technológiával 2X kezelt tábla
0,6 t/ha-al, (+24%) magasabb termés volt betakarítható, amit a 3. kezelés nem tudott tovább növelni. Sőt - talán taposási károkból, vagy növényélettani okokból adódóan -, csökkent az átlagtermés. A betakarított szója beltartalmi értékeiben viszont azonos, a feldolgozóipar számára megfelelő értéket értünk el.
 
A 2018-as évben megismételtük a vizsgálatot a Hédervári Kutató és Fejlesztő cégnél. A vizsgált technológia megegyezett a 2017-ben alkalmazott technológiával. A vizsgálati szempontokon sem változtattunk. Arra voltunk kíváncsiak, hogy a 2017 évi eredmények megerősítést nyernek-e.
 
A 2018 termesztési év, a kedvezőtlen és száraz 2017 évi körülményekkel ellentétben,  kedvezően alakult Héderváron a szója szója számára. Igy az ACTIVSTART Technológiának nem volt mérhető hozzáadott értéke.
 
 
Felmerül a kérdés, hogy van-e és ha igen, akkor hol van szerepe egy ACTIVSTART Technológiának a szója termesztésben?
Az időjárás hektikusságát előre megjósolni nagyon nehéz, így azt gondoljuk, hogy ha a szója termesztése mellett döntünk, alaposan át kell gondolni, hogy milyen szintű technológiát alkalmazunk. Ha magas termésre – a genetikai potenciál jobb kihasználására – törekszünk, a növény szélsőséges viszonyok okozta stressz leküzdésére fel kell készíteni.Erre az ACTIVSTART Technológia 2X alkalmazása megfelelő megoldást biztosít.
 
Megjegyzés: a cikkben szereplő eredmények üzemi tapasztalatokra és mérésekre alapulnak magukban foglalva azok hibalehetőségét. Az eredmények éppen ezért tájékoztató jellegűek.


 

» Tekintse meg lapozható katalógusunkat
Cikket írta: Kulik Tamás
Ki ő?
A Chemica-Seed Kft. ügyvezető igazgatója, akinek szívügye a természetközelibb termesztés, valamint az Activstart bioaktiválási technológiák fejlesztése és alkalmazása a növénytermesztési gyakorlatban.
© 2011 - 2024 Activstart - Minden jog fenntartva Impresszum Adatvédelmi tájékoztató