A napraforgó egyedi tulajdonságaival kilóg a sorból. Elképzelhető, hogy a bioaktiválás terén is?
A napraforgóról azt tartjuk, megkeresi magának a vizet és a tápanyagot. Csak el kell vetni és be kell takarítani.
Azt gondolom ez a szemlélet egy kicsit túlzás. Legfőképp nagyon felületes.
Az elmúlt 5 évben elért 2,9t/ha-os országos termésátlag[1], viszont némiképpen igazolja e klasszikusnak számító felfogást, hiszen nagyobb, 16,9%-os átlagtermésnövekedés utoljára 2016-ban volt tapasztalható. Azt követően az éves átlagtermés növekedése stagnált.
Mi történt 2016-ban, és miért nem növekedett a termésátlag az elmúlt években? Elértük a hibridek teljesítményének termesztésben elérhető maximumát?
A napraforgót termesztők között is - hasonlóan a repcéhez - gyakran lehet hallani 4-5 tonna /ha közötti termésátlagokról. Vajon mit csinálnak másként a következetesen magasabbak átlagterméseket elérő termelők?
Tudjuk, hogy a napraforgó átlagtermések kiugrásait az agroökológiai feltételek, a választott hibridek intenzitás szintjei, valamint az alkalmazott agrotechnikai elemek használatának együttes hatása határozza meg.
Ráadásul az egyes technológiai elemek termésre gyakorolt kockázati tényezője lényegesen eltérő súllyal játszik szerepet a végső termés kialakításában[2]:
A napraforgó genetikai terméspotenciálja hektáronként ma már elérheti a 6,5-7 tonnát.
Ahhoz, hogy a genetika és az ökológia adta lehetőségeket minél jobban kihasználhassuk, a növények szempontjait egy változó környezetben is figyelembe kell venni, a minimálisra csökkentve a termesztés eredményességének a kockázatát.
Az Activstart Szántó +B-vel végzett üzemi vizsgálatainkban az 1X-i és a 2X-i kezelések között is kaptunk kimagasló termésnövekedést. Elképzelhető, hogy a bioaktiválás optimális technológiájának a kialakítása során egy „erős vitalitású” növény esetében, a maximális terméstöbblet elérése érdekében még inkább fontos szem előtt tartani a termést meghatározó tényezőket?
13 gazdaságban végeztünk táblafelezéses méréseket 2017-2019 között. Az elért átlagos termésnövekedés 5,6% volt. Ez jövedelmezőségben éppen, hogy termel egy kis hasznot.
Lehet, hogy valóban összefüggés van a technológia intenzitása és a választott intenzív hibrid termésreakciója között? Ha igen, vajon kellően odafigyelünk-e a termést meghatározó technológiai elemek hibridigényhez igazított biztosítására?
Akkor, amikor a különböző termesztési technológiákban elért átlagtermések a 3,18-3,5 t/ha közötti tartományban mozognak, a Clearfield & Clearfield Plus hibridek 2X-i kezelése esetén az átlagtermés elérte a 3,8 t/ha-t. Ez az eredmény 8,7%-kal volt magasabb.
Elismerem, a mintaszám igen alacsony, így tájékoztató jellegű lehet csupán. Azonban elgondolkodtató: a magasabb termések elérése érdekében az intenzív hibrideknél nagyon fontos - és ez a napraforgó esetében különösen is igaz, mivel agilis, életerős növény -, hogy betartsuk a technológiai fegyelmet, időben biztosítsuk a megfelelő tápanyagot, elvégezzük a növényvédelemi és agrotechnikai munkákat, stb.
Az Activstart technológiától elvárható hatások ugyan azok, mint a többi növény esetében.
A jó hatás és termésreakció elérése érdekében még fontosabb, hogy időben ott legyen az Activstart Szántó +B, hogy maximálisan segítse a növény növekedését.
Az Activstart Szántó +B termésnövekedésre gyakorolt hatásai:
Ugyanis, ha egy alapvetően "agilis" növény élettani folyamatait arra ösztönözzük, hogy többet termeljen, és "ő" azt érzékeli, hogy nincs meg a kellő mennyiségben felvehető tápanyag, azonnal a magkezdemények érésére összpontosít, hogy a magok minél hamarabb beérjenek.
A méréseink során 1 esetben találkoztunk -3,5%-os termésnövelő hatással és 4 esetben volt 5% alatti a termésnövekedés.
7 esetben 5,3% - 12,3% között volt a termésnövekedés, ami még a 2X-i kezelés esetén – a szerköltségek fedezéséhez szükséges 3,9%-os termésnövekedési szint mellett (2019 évi szer-, és terményáron számolva) - is jövedelmező volt.
Az Activstart Szántó +B-ral történő bioaktiválás minden termesztési szinten érdekes és izgalmas lehet. Talán a növény vitalitása, életösztöne révén szinte minden technológiai formánál közel azonos mértékben, de eltérő termésszinten tud hozzátenni a terméshozamok maximalizálásához, a termesztés jövedelmezőségének a növeléséhez.
A szemléletünkben csupán annyit kell változtatni, hogy a tábla talajtípusa, annak ökológiai jellemzőinek ismeretében választunk hibridet, aminek intenzitásszint-igényeihez biztosítjuk a szükséges felvehető tápanyagot, és határozzuk meg a legoptimálisabb termesztéstechnológiai elemeket, melyeket következetesen be is tartunk.
A bioaktiválás, ezen belül az Activstart Szántó +B technológia pedig hozzásegít a termesztési körülmények adta legmagasabb termésnövelés eléréséhez.
___________________________________________________________________
Köszönetnyilvánítás:
A cikkben forrásként használtuk Dr. Pepó Péter 2019. szeptember 04-én a Debreceni napraforgó-, és kukoricatermesztési konferencián elhangzott előadásának egyes gondolatait és ábráit. Köszönjük, hogy ezt lehetővé tette.
[1] KSHI 2015-2019, Terméseredmények
[2] Forrás: Dr. Pepó Péter 2019 szeptember 04-én, a „Napraforgó- és Kukoricatermesztési Konferencia”-n tartott előadásából
[3] Chemical Seed partnergazdaságaiban végzett táblafelezéses üzemi vizsgálatokból nyert eredmények (2017-2019)
» Tekintse meg lapozható katalógusunkat