Bizonyos körülmények között az egyszeri, magasabb dózisú Activstart-os kezelés is jelentős termésnövekedést eredményez.
Lássuk milyen körülmények között érdemes használni?
Ha a kedves olvasó elolvasta korábbi, e témában írt cikkeinket, technológiai ajánlásainkat, joggal mondhatja, hogy
"Nodehát…korábban a kétszeri kezelést javasoltátok! Az egyszeri alkalmazást kidobott pénznek tartottátok!"
Igen, ezt továbbra is így gondoljuk... Tapasztalataink szerint az 1-szeri Activstart-os, normál dózisú kezelések a lelket ugyan megnyugtatják, de jelentősebb termésnövekedést vagy élettani hatást nem eredményeznek.
A 2017-2020 termesztési években összegyűjtött táblafelezéses vizsgálataink eredményei szerint az 1-szeri kezelések megtérülése, kultúrától függően, és az akkori terményárakon számolva kb. 3-5%-os növekedési szint körül alakult. Az elért termésnövekedés nem fedezte a költségeket.
A 2-szeri kezelés viszont 8-15% közötti termésnövekedést eredményezett. A termesztett kultúra termelés színvonala és a technológiai fegyelem szintjétől függően ez a hatás már jelentős többletet hozott.
Az Activstart 2-szeri kezelések bioaktiváló hatásának a jelentőségét a repcében szerzett tapasztalataink mutatják be leginkább.
Itt ugyanis az őszi-tavaszi 2-szeri kezelések magasabb termésnövekedést adtak, mint a 2-szeri tavaszi kezelések. Nem véletlenül. Az őszi-tavaszi kezelések hatására
egy jelentős előnyt adott a termésképzéshez a repce számára a tavaszi kezelésekkel szemben.
Az eredmény pedig 12-15% közötti termésnövekedés lett egy átlagos termésszint mellett.
Miért lehet mégis jó és mikor érdemes használni az 1-szeri kezelést?
Rögtön pontosítanám: 1-szeri, magas, 3,0-3,5 l/ha dózisú Actistart kezelésről beszélünk.
Az elmúlt évek tavaszi időjárása és a növények fejlődésének üteme sok esetben lehetetlenné tette az Activstart kezelések időben való elvégzését.
Ezeken a helyeken az 1-szeri, korai, magasabb dózisban (3,0-3,5 l/ha) végzett Activstart kezelések lehetőséget adtak volna a jobb hibridteljesítményhez, magasabb terméshozamok, ezzel együtt magasabb árbevétel eléréséhez.
Fülöpszálláson, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Növénytermesztési-Tudományi Intézet Növénytermesztési és Agrotechnikai Kutatóállomás szegedi kísérleti telepén lévő műtrágyázási tartamkísérletben kukoricán vizsgáltattuk az egyik Activstart termékünk, az Activstart Zink Turbo hatását.
A vizsgálat célja az volt, hogy (1) tisztázzuk, vajon milyen műtrágyázási szinteknél képes az Activstart technológia a legmagasabb termésnövekedésre kukoricában (e tanulságokról egy külön cikkben olvashatnak), (2) illetve választ kapjunk arra a kérdésre, hogy az egyszeri, magasabb dózisú vagy a hagyományos, 2-szeri Zink Turbo technológia ad-e magasabb termésnövekedést?
A 16 különböző NPK tápanyagszinten beállított 1-szeri, 3,0l/ha-os Activstart Zink Turbo kezelés átlag 0,61 t/ha szignifikáns termésnövekedést adott, míg a 2-szeri technológia 0,44 t-val termett többletet hektáronként.(Az 5%-os szignifikancia szint 0,53 t/a volt.)
2021 tavasza száraz volt a kukorica kezdeti növekedésének időszakában. A 4-6 leveles állapotban kijuttatott 3,0 l/ha Activstart Zink Turbo egy nagyobb bioaktiváló lökést adott a növényeknek, mint az alacsonyabb dózis. Így a termésdifferenciálódás és a kezdeti növekedés is jobb volt. Ez a növények habitusán, gyökérzetük fejlettségén, száruk, levélzetük színén is jól látszott. Az erőteljesebben növekvő kukorica termésdifferenciálódása és a virágok megtermékenyülése, a csövek szemberakódása is jobb volt 2-szeri, normál dózisú (2,0 l/ha) kezelésekhez képest.
E kezdeti előnyt a következő hónapok kiegyenlített havi csapadék mennyisége és eloszlása, valamint a normál hőmérséklet ingadozása már nem tudta jelentősen befolyásolni.
A végeredmény a már említett szignifikánsan magasabb terméshozam.
Repcében, napraforgóban és kukoricában az Activstart 1-szeri, magasabb dózisú kezelések eredményei kellően ígéretesek voltak ahhoz, hogy belássuk, a vegetáció kezdetén alkalmazva többet használ, mintha nem csinálnánk semmit.
A korrektséghez hozzá tartozik, hogy kevés üzemszám mellett állíthatjuk a fentieket. A fülöpszállási vizsgálat viszont megerősített elképzelésünk használhatóságában. Ezért is tesszük közzé tapasztalatainkat.
Csakúgy, mint a 2020-as volt, amikor első alkalommal tapasztalhattuk meg a magasabb dózisú 1-szeri kezelés búzára és repcére gyakorlat "indító" hatását.
A mai terményárak mellett minden 1% többlettermés jelentős többletárbevétellel jár.
E technológiát 2022-ben tovább vizsgáljuk és szívesen vagyunk partnerei a vállalakozó szellemű, jövőben gondolkodó üzemeknek.